• Federació Catalana de la Raça Bruna dels Pirineus
  • Federació Catalana de la Raça Bruna dels Pirineus
  • Federació Catalana de la Raça Bruna dels Pirineus
  • Federació Catalana de la Raça Bruna dels Pirineus
  • Federació Catalana de la Raça Bruna dels Pirineus
Actualidad
Bon Repòs
Agenda
Legislación
Programa de control
Fotos
Tablón de anuncios
Publicaciones
Direcciones
Otras webs
Información técnica

 


CO TO JEST ZA RASA KRÓW BRUNATNO- SZARA?  

Pochodzenie i historia

Krowy rasy "bruna" brunatno- szarej wywodzą sie z okolic Pirenejów w szczególności z Valle de Aran, Pallars Sobira, Pallars Jussa i Alta Ribagorsa w województwie Lerida. Pochodzą z dawnego skrzyżowania rasy krowy autochtoniczynej katalońskiej z rasą "Parda" z Alp Szwajcarskich. Przypuszcza się, że krowa autochtoniczna istniejąca w Pirenejach była ekotypem krowy pirenejskiej. Te zwierzęta uzyskały powtarzający się wpływ krowy "Parda" z Alp w końcu zeszłego wieku. Pierwsze informacje pisemne, które wspominają o imporcie krów szwajcarskich pochodzą z 1922 roku, chociaż istnieją dane ewidencyjne, które wskazują, że już w w 1880 roku mieszkańcy Valle de Aran zaczeli przywozić krowy z Alp.

Początkowo krowa ta była hodowana dla trzech celów; mięsa, mleka i jako siła robocza. Później przekształciła się w rasę hodowaną na mięso, mleko i obecnie tylko na mięso.


Ogólna charakterystyka

Zgodnie z księgą genealogiczną rasa ta jest stworzona z krowy należącej do rodu "Alpino", barwy brunatno-szarej o harmonijnych i eumetrycznych proporcjach, z tendencją wydłużoną, karmiona na użytkach zielonych, o dobrym wypasie, średniej, przedwczesnej dojrzałości. Jest ona hodowana na męso.


Prototyp Rasy

Reglament Księgi Genealogicznej: zarządzenie z dn. 24/08/90 Dziennik Oficjalny Rządu Katalońskiego (DOGC) 1344 z dn. 17/09/90 stworzenie Księgi Genealogicznej rasy "bruna" z Pireneii i uchwała z dnia 10/09/90 DOGC 1349 dotycząca Reglamentacji Książki Genealogicznej rasy bruna pirenejskiej.


Oficjalne uznanie czystej rasy:
w dniu 25 października 1990 powstała Federacja Rasy Bruna Pirenejów (FEBRURI). Następnie rasa ta została uznana oficjalnie poprzez dekret królewski 1682/1997, z dnia 7/11/92 BOE z 21/11/92 w którym się uaktualnia katalog oficjalny Ras Bydła w Hiszpanii.

Charakterystyczne dane

Przybliżony spis: 30.000 krów ponad dwuletnich.

Strefa pochodzenia: Pireneje Katalońskie, (początki w Szwajcarii).

Strefa hodowlana: Pireneje i Prepireneje Katalońskie.

System hodowli i typ porodu

Osługa: hodowla krów jest obszerna. Ciężar hodowlany 0.9 UGM/Sau /ha. System typowy dolina - łańcuch górski.

Charakterystyka produkcji: Cielaki tłuczy się aż do roku pokarmem handlowym.


Cechy samicy

Wiek pierwszego porodu: 33 miesiące

Płodność: 90 %

Lekkie porody: 90% normalne, 7% z pomocą hodowcy, 3% w obecności weteryniarza.

Okres między porodami : 385 dni.

Zdolności matczyne: krowy te są dobrymi matkami w produkcji mleka, troszczą się o potomstwo.

Przystosowanie się do pastwisk: wysoka.

Wiejskość: Łatwo przystosowują się do pastwisk na wysokości między 800- 1200 m. Latem mogą się wspinać na wysokość aż do 2000 metrów.

Łagodność: Wysoka i bardzo ceniona wśród hodowców.


Cechy samca

Waga po urodzeniu: 46,5 kg.

Ciężar po przestaniu karmienia go przez matkę: 243kg w ciągu 185 dni.

Prędkość rozwoju od momentu urodzenia do momentu przestania karmienia go przez matkę: 1,06 kg.

Wskaźnik przeobrażenia się w tłucz: 4,75kg paszy/kg/ciężaru żywego.

Dzienny wzrost tłuczu (samca): 1,65 kg/ na dzień.

Ciężar roczny: 530 kg.

Rozwój muskulatury: kategoria U (system EUROP)).

Ciężar kanału: 330kg w ciagu 381 dni jego życia.

Kompozycja kanału zwierzęcia (oceniana na poziomie szóstego żebra) projekt FAIR 1 CT 950702: mięsień 68,2%, kości 16,3%, tłuszcz podskórny 3%, tłuszcz między mięśniami 9,7%.

Jakość mięsa: Analiza kanoniczna wykonana w/g kontekstu projektu FAIR wskazuje ,że jakość mięsa badanego laboratoryjnie jest pośrednia wśród różnych ras bydła hiszpańskiego.

Wykorzystywanie w krzyżowaniach: praktyka rozpowszechniona, chociaż nie jest ona oceniona w sposób ilościowy. Krzyżowania są realizowane głównie z rasami Charolesa , Limousine (Primerizas) Blanca Azul Belga.


Ocena hodowcy jest fenetyczna

Cele i kryteria: Hodowcy cenią sobie; mniejszą masę ciała po urodzeniu niż średnia, wzrost ciężaru zwierzęta w czasie laktacji, łatwość rodzenia, płodność samic, morfologia rzeźnicza i rozwój muskularny w przypadku samców.

Obecnie działa Centro Testowania Samców w Gospodarstwie Bon Repos w Gavet de la Conca blisko Isona ( Pallars Jussá) własność Zarządu miasta Lerida.

Oficjalne kontrole:autokontrol ciężaru przy porodzie, łatwość porodu, ciężar zwierzęcia po zaprzestaniu karmienia przez matkę.

Ocena: Hodowcy jest fenetyczna w większości przypadków. Istnieje mała grupa hodowców, którzy otrzymują ocene genetyczną dla ciężaru po urodzeniu i po odstawieniu karmienia matczynego, realizowana za pośrednictwem modelu zwierzęcego (BLUP).

Inseminacja sztuczna jest limitowana.


Federació Catalana de la Raça Bruna dels Pirineus (FEBRUPI)
Ctra. de Solsona, 7 baixos - 08600 Berga (Barcelona) - Tel. +34 93 821 41 24 - Fax +34 93 822 19 49

NUMON és un centre de creació i producció de solucions gràfiques i interactives. Web i disseny, projectes hipermèdia i estudi de fotografia.